Praktické informácie k štúdiu v Dánsku

Po príchode do Dánska si budeš musieť zariadiť pár formalít

 

 

 

 

 

Povolenie k pobytu

 

Ako občania EU samozrejme na cestu do Dánska nepotrebujeme žiadne víza, ani špeciálne povolenie. Jediné, čo potrebuješ urobiť v prípade, že chceš zotrvať v Dánskom kráľovstve dlhšie ako 3 mesiace, je zaregistrovať sa k dlhodobému pobytu v Dánsku na príslušnom úrade.

K žiadosti je potrebné doložiť:

  • potvrdenie o prijatí na štúdium na dánskej škole, alebo platná pracovná zmluva v prípade, že dôvodom vycestovania do Dánska je práca
  • cestovný doklad (pas alebo občansky preukaz)
  • Európsky preukaz zdravotného poistenia
  • 2x vyplnenú žiadosť o povolenie k pobytu
  • 2x fotografiu pasového formátu

 

 

 

 

 

 

 CPR číslo (CPR personnummer)

 

 

CPR je národné identifikačné číslo, ktoré je udeľované pri registrácii do centrálneho registračného systému, kde sú vedené všetky osoby dlhodobo žijúce v Dánsku. Ide o 10miestne číslo, ktoré je vo formáte DDMMRRSSSS. DDMMRR vyjadruje dátum narodenia (deň, mesiac, rok) a SSSS je sekvenčné číslo, z ktorého posledné číslo určuje pohlavie danej osoby (nepárne číslo muž, párne číslo žena).

CPR číslo slúži predovšetkým k osobnej identifikácii, nezaobídeš sa bez neho ani pri zariaďovaní bežných úkonov pre Tvoj život v Dánsku. Bez CPR čísla totiž v Dánsku nezískaš zdravotné poistenie, ani si nezaložíš účet v banke. CPR číslo sa využíva taktiež v súvislosti s vyplácaním miezd, predajom nehnuteľností apod.

K žiadosti je potrebné doložiť:

  • vyplnenú žiadosť
  • potvrdenie o povolení k pobytu
  • pas
  • sobášny list (pokiaľ si vydatá/ženatý)

 

 

 

 

 

Zdravotné poistenie

 

 

Spolu s CPR číslom vydáva Národný registračný systém Dánska aj národnú kartu zdravotného poistenia (sygesikringsbevis), tzv. žltú kartu. Žltá karta umožňuje prístup k bezplatnej pohotovostnej a zdravotnej starostlivosti (okrem ošetrenia u zubára). Práve touto kartou sa budeš musieť preukázať pri každej návšteve u lekára alebo v nemocnici. Na karte je uvedené Tvoje meno, adresa, CPR číslo a kontaktné údaje na lekára. Toho si vyberáš z obce (kommune), v ktorej v Dánsku žiješ.

Kontaktné údaje Tvojho dánského lekára sú dôležité v prípade, že ho potrebuješ kontaktovat, či už osobne alebo telefonicky. Žltá karta Ti bude zaslaná poštou približne po 68 týždňoch od získania CPR čísla. Okrem funkcie zdravotného preukazu a preukazu totožnosti Ti žltá karta s CPR číslom umožní zdarma navštevovať kurzy dánštiny pre cudzincov, vstup do knižníc, získať rôzne zľavy a mnoho ďalších výhod.

 

 

 

NemKonto

 

NemKonto Easy Account je verejný platobný systém, umožňujúci inštitúciám platobný styk s Tebou, ako napr. vrátenie dane, platby z verejných inštitúcií apod. V podstate ide o bežný bankový účet, ktorý si označíš ako NemKonto Easy Account. Všetci občania a firmy v Dánsku musia mať NemKonto Easy Account. Pokiaľ chceš v Dánsku pracovať, je nevyhnutné založiť si tento bankový účet. Všetky informácie ohľadom založenia si NemKonto Easy Account Ti poskytne Tvoja banka. Bankový účet si môžete založiť tiež v dánskej banke. Po otorení Tvojho osobného účtu ho potom označíš ako svoj NemKonto Easy Account.

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. používaním webu súhlasíte s ich použitím.