Dánsko

Dánsko v skratke

  • Najstaršia monarchia na svete, na čele s kráľovnou Margaretou II.
  • Najšťastnejšia krajina, podľa rebríčka sú Dáni najspokojnejšími obyvateľmi na svete
  • Najliberálnejší parlament, ako prvé legalizovalo Dánsko partnerstvo medzi ľuďmi rovnakého pohlavia
  • Najhravejšie, kto by nepoznal farebné kocky Lega
  • Slávni Dáni - spisovateľ Hans Christian Andersen, astronóm Tycho de Brahe, v súčasnosti tenistka Caroline Wozniacki, či režisér Lars von Trier
  • Najspoločenskejší národ, Dánsko má najviac barov a krčiem v prepočte na jedného obyvateľa na svete

 

Šťastní Dánové

Kodaň

V hlavnom meste Dánska a najväčšom meste Škandinávie, Kodani, žije približne 1,7 miliónov obyvateľov. Býva označované za najštýlovejšie mesto sveta s dôrazom na vysokú životnú úroveň, čistotu, bezpečnosť a krásu architektúry. V porovnaní s ďalšími európskymi mestami sa môže pýšiť nízkou mierou kriminality a vysokým životným štandardom.

Kodaň

Helsingør 

Helsingør je významné prístavní mesto, ležiace asi 40 km severne od Kodane. Je to dôležitý dopravný uzol medzi Dánskom a Švédskom. Turistami je Helsingør vyhľadávaný hlavne kôli jeho spojeniu s Williamom Shakespearom. Do miestneho hradu Kronborg totiž autor umiestnil dej drámy Hamlet. Od roku 1916 sa tu koná mezinárodný Hamletov festival, ktorý každoročne priláka tisíce návštevníkov.  

Helsingor

Cyklisktika

Dánsko je rovinatá krajina, najvyšší kopec meria iba niečo cez 170 m. Je teda ideálnou krajinou pre cyklistov. Bicykle tu nájdeš naozaj všade, sú najpoužívanejším dopravným prostriedkom. Cyklo parkingy sú samozrejmosťou pri všetkých verejných budovách.

bicykle

Zábavné parky

Pre milovníkov púťových atrakcií má Dánsko hneď dve želiezka v ohni. Kto nepočul o Legolande, mieste postavenom z milióna malých plastových kociek? Dánsko - výrobca a vynálezca Lega, nejobľúbenejších farebných kociek, ktoré nechýbajú v žiadnej detskej izbe. V Kodani nájdeš aj najstarší zábavný park - Tivoli. Jeho slávna horská dráha už oslávila 100 rokov. Tivoli ponúka nespočetné množstvo rôznych atrakcií, ale aj nabitý sprievodný program. Určite stojí za návštevu!

Tivoli

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. používaním webu súhlasíte s ich použitím.