Dane v Dánsku

Ako je to v Dánsku s daňami?

Dánsko má veľmi dobre propracovaný sociálny systém. Vďaka tomu mnoho vecí a služieb, ktoré občania v iných krajinách platia, je v Dánsku zadarmo, ako napríklad vzdelanie alebo zdravotná starostlivosť. Na oplátku zasa Dáni odvádzajú štátu vysoké dane.

V Dánsku je daň z príjmov fyzických osôb progresívna a percentuálna sadzba dane závisí od výšky príjmu. Všeobecne je daňové zaťaženie v Dánsku považované za vysoké (minimálna daň z príjmu je 30%, no môže sa vyšplhať až na 60%!). Za určitých podmienok je možné nárokovať spätnú náhradu zaplatených daní.

Obyvatelia Dánska a každý, kto v Dánsku pracuje dlhšie ako pol roka, je zaťažený plnou daňovou povinnosťou, teda všeobecnou daňou z prijmu (Indkomstskat ty staten).

  • Výsledok daňového výmeru závisí od toho, či si počas roka platil vyššiu alebo nižšiu daň , ako si mal.
  • Pokiaľ máš nárok na vrátenie dane, vrátna čiastka Ti bude pripísaná na Tvoje NemKonto Easy Account.

Daňová karta

  • Každý, kto pracuje pre dánskeho zamestnávateľa, musí mať daňovú kartu (tax card), ktorú vydáva príslušná miestna daňová inštitúcia (SKAT). Daňová karta sa skladá z dvoch častí: hlavnej karty a B-card, ktorá sa používa vtedy, ak máš v Dánsku viac zamestnávateľov.
  • Daňová karta obsahuje údaje o tom, koľko Ti musí zamestnávateľ strhávať zo mzdy, informácie o osobných príspevkoch a percento daňovej sadzby, ktorú musíš zaplatiť.
  • Tvoj zamestnávateľ obdrží kartu elektronicky (e-tax card) od SKAT a pred každou výplatou Ti automaticky odpočíta výšku dane, ktorá je uvedená na karte.

 

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. používaním webu súhlasíte s ich použitím.