Práca v Dánsku

Odchádzaš do Dánska študovať a chceš si privyrobiť popri škole? Alebo Ťa láka letná brigáda v Dánsku? Zaujíma Ťa, koľko si môžeš zarobiť? Vieš, čo si musíš vybaviť, aby si mohol v Dánsku pracovať a chceš poradiť, ako si nájsť zamestnanie?

Máme pre Teba odpovede na najčastejšie otázky ohľadom práce v Dánsku:

Práce v kavárně při studiu v Dánsku

Potrebujem na prácu v Dánsku pracovné povolenie?

Pracovný trh Dánska je plne otvorený všetkým občanom EU. Pokiaľ bude Tvoj pobyt v Dánsku dlhší ako 3 mesiace a chceš počas svojho pobytu v Dánsku aj pracovať, musíš sa zaregistrovať na príslušnom regionálnom úrade - součásťou registrácie pobytu je automaticky aj pracovné povolenie. 

Čo si musím vybaviť, aby som mohol pracovať v Dánsku?

  • pracovné povolenie (je súčasťou povolenia k pobytu)
  • daňovú kartu
  • bankový účet NemKonto

Aká je v Dánsku minimálna mzda?

Dánsko je jednou z niekoľkých európskych krajín, kde nie je určená minimálna mzda, dokonce nebola nikdy štátom zavedená. Možno aj vďaka  tomu majú Dáni najvyššiu priemernú hrubú mzdu zo všetkých členských krajín EU. Vysoké platy sú ale kompenzované vysokými daňami a cenami tovaru a služieb.

Mám nárok na finančnú podporu v Dánsku?

Jednou z najvačších výhod štúdia v Dánsku je práve možnosť získať finančne atraktívne štipendium (SU). Aby si spĺňal podmienky pre získanie finančnej podpory, musíš byť občanom EU, byť študentom denného štúdia na VŠ v Dánsku a pracovať 10-12h týždenne.

Ako vysoké dane v Dánsku budem platiť?

V Dánsku je daň z príjmov fyzických osôb progresívna a percentuálna sazba dane závisí od výšky príjmov. Všeobecne je daňové zaťaženie v Dánsku považované za vysoké (minimálna daň z príjmu je 30 %, ale môže sa vyšplhať až na 60 %!). Za určitých podmienok je možné nárokovať spätnú náhradu zaplatených daní. Obyvatelia Dánska a každý, kto v Dánsku pracuje dlhšie ako pol roku, je zaťažený plnou daňovou povinnosťou, teda všeobecnou daňou z príjmu.

Ako si najefektívnejšie hľadať prácu v Dánsku?

Pracovný trh v Dánsku sa radí k najlepším trhom v Európe. S trochou šťastia a snahy si tu prácu nájde naozaj každý. Aby si si predsa len zvýšil svoje šance na pracovnom trhu v Dánsku, máme pre Teba pár osvedčených tipov. Roznášaj svoje CV po reštauráciách, kaviarňach, hoteloch, atď., sleduj najrôznejšie ponuky na Facebooku a pracovných portáloch a tiež rozhoď siete medzi kamarátov.

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. používaním webu súhlasíte s ich použitím.