Náklady na štúdium v Dánsku

Životné náklady v Dánsku sú veľmi rozdielne v závislosti od 2 najdôležitejších faktorov:

 

  • Životný štandard, na aký si zvyknutý: Osobné potreby sú individuálne a preto náklady na život sa môžu medzi jednotlivými študentami značne líšiť.
  • Mesto, v ktorom žiješ: Ceny potravín, služieb, alebo nájmu sa tiež líšia podľa toho, v ktorom meste bývaš. Väčšie mestá ako Kodaň alebo Aarhus sú drahšie oproti menším mestám.

Je potrebné zdôrazniť, že pre študenta EU je štúdium v Dánsku bezplatné, teda neplatí žiadne školné. Na druhej strane Dánsko určite nepatrí medzi najlacnejšie krajiny. Nie je výnimkou, že priemerná domácnosť dá za životné náklady (bývanie, strava, doprava) až polovicu rodinného rozpočtu. Vysoké ceny zase kompenzuje vysoká priemerná mzda. Nie je výnimkou ani to, že si študenti za študentské práce zarobia až €15 (112 DKK) za hodinu.

Mesačné náklady

Strava (200 - 300 € )

Záleží na tom, koľko potravín nakupuješ, či nakupuješ v lacných supermarketoch, a či sa stravuješ v školskej jedálni alebo si varíš doma.

Ubytovanie (200 - 400 € )

Záleží na tom, v akom meste bývaš a tiež na kvalite a vybavení Tvojho bytu.

Doprava (okolo 50 € )

Ak cestuješ hromadnou dopravou, cena mesačného lístka sa pohybuje okolo 50 EUR, alebo možeš cestovať bicyklom a neplatiť nič.

Študijné materiály ( 10-25 € )

Sú veľmi individuálne a líšia sa v závislosti od oboru štúdia. Je potrebné sa pripraviť na to, že na začiatku semestra budeš platiť za nové učebnice a podobne.

Celkové náklady za mesiac 460 - 775 €
 

Pár osvedčených tipov, ako môžeš v Dánsku efektívne ušetriť:

  • Ako študentovi Ti môžu v rôznych obchodoch poskytnúť zľavu. Mnoho reštaurácií, kaviarní, barov, kín, kníhkupectiev a iných zariadení Ti môže poskytnúť zľavu, ak sa preukážeš ako študent.
  • Nakupovaním v lacnejších supermarketoch ako LIDL, Netto, Rema 1000, Aldi alebo Fakta. Oproti tomu Fotex, Kvickly, alebo SuperBest sa považujú za tie drahšie.
  • Sledovaním letákov alebo rôznych špeciálnych ponúk. Tento spôsob patrí medzi tie nejefektívnejšie. Všetky supermarkety pravidelne vydávajú letáky s výhodnými akciami, ktoré sa oplatí využiť. Tiež si môžeš stiahnuť mobilnú aplikáciu niektorých supermarketov, kde sú tieto výhodné ponuky pravidelne aktualizované. 
  • Čo si môžeš priviesť zo Slovenska, to si privez. Keďže cenová hladina produktov na Slovensku je všeobecne nižšia, oplatí sa veci ako potraviny, kozmetiku alebo lieky priviesť so sebou a tak ušetríš.
  • Na webových stránkach alebo Facebookových skupinách. Na Facebooku existuje mnoho skupín, kde ľudia ponúkajú elektroniku alebo nábytok veľmi lacno. V Dánsku nájdeš tiež on-line bazary.
Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. používaním webu súhlasíte s ich použitím.