Ako si nájsť v Dánsku prácu

Pracovný trh v Dánsku patrí k najlepším trhom v Európe. Priemerná mzda sa pohybuje od 12 EUR na hodinu a závisí od mesta, v ktorom žiješ a od práce, ktorú vykonávaš. Ako zahraničný študent môžeš v Dánsku pracovať bez obmedzenia, je ale treba rátať s tým, že to bude trochu náročnejšie, ako pre Dánov. Najväčšou prekážkou môže byť dánština, pretože aj keď všetci Dáni hovoria anglicky, uprednostňujú dánsky hovoriacich študentov. Využi skvelú príležitosť a uč sa počas štúdia dánštinu na jazykových školách a to úplne zadarmo. Takto si zvýšiš šancu nájsť si dobrú prácu v Dánsku. Nemusíš dánštinu ovládať dokonale, Dáni oceňujú každú snahu hovoriť ich jazykom. Tak do toho!

Na úvod je potrebné spomenúť jeden veľmi dôležitý fakt. Všeobecne sa odporúča, aby si do Dánska necestoval úplne bez peňazí, ale disponoval radšej obnosom peňazí, ktorý ti postačí aspoň na jeden semester/rok. Nie je dobré spoliehať sa na to, že si brigádu nájdeš hneď. Proces hľadania práce je nevyspytateľný a zatiaľ čo sa niekomu podarí najsť si prácu do mesiaca, inému to môže trvať aj pol roka. Lepšie  je  sa v tomto prípade na nič nespoliehať a byť pripravený.

To, aký druh práce si nájdeš, záleží na tvojich schopnostiach. Študenti, ktorí nehovoria dánsky robia väčšinou manuálne práce ako upratovanie, umývanie riadu, roznášanie novín a pod. Pokud oplýváš nejakým talentom, môžeš to využiť a stať sa napr. športovým trénerom.

Pri hľadaní práce je potrebné byť trpezlivý a využiť každú možnosť, pretože nájsť si prácu je náročné a mnoho ďalších študentov, tak ako Ty, si ju hľadá tiež.

studenti pracující v kavárně v Dánsku

Naše tipy, ako v Dánsku hľadať prácu

 

Práce pro studenty v Dánsku

  • Obchádzaj restaurácie, kaviarne, bary, obchodné domy a pod. a rozdávaj CV

Toto je naozaj najefektívnejšia metóda, ako si hľadať prácu, pretože takto prejavuješ svojmu budúcemu zamestnávateľovi svoj záujem a ochotu. niekedy pomôže, že sa napríklad v jednej reštaurácii ukážeš aj niekoľkokrát a necháš tam svoje CV. Nič lepšie nedokazuje to, že máš o danú prácu vážny záujem.

  • Sleduj rôzne ponuky na Facebooku

Tu si ale daj pozor, pretože niektoré ponuky nemusia byť pravdivé. Je potrebné postupovať opatrne a overiť si pravdivosť ponúk.

  • Rozhoď siete medzi spolužiakov, kamarátov a známych

Často si študenti nájdu prácu úplnou náhodou. Každému koho poznáš povedz, že si hľadáš prácu, možno ti niekto pomôže.

  • Sleduj rôzne pracovné portály

Skús napríklad jobnet.dk alebo vkaren.dk , nájdeš tam množstvo pracovných ponúk. Väčšina stránok týkajúcich sa práce je ale v dánštine.

Pár osvedčených trikov, ako si zvýšiť svoje šance na trhu práce v Dánsku

  • Naplánuj si svoj príchod do Dánska čo najskôr. Ak je letná sezóna ešte v plnom prúde, veľa reštaurácií a iných zariadení má stále množstvo zákazníkov, tým pádom potrebujú aj viac zamestnancov.
  • CV je veľmi dôležitý nástroj pri hľadaní práce. Zamestnávatelia vidia desiatky až stovky životopisoch, preto si musíš dať záležať, aby práve to Tvoje bolo dobre napísané. Súčasťou dánskeho CV je aj tzv. personal profile - 4 až 5 riadkov o Tebe. Je to priestor, kde môžeš zvýrazniť svoje schopnosti, dobré vlastnosti a hlavne prepojiť ich s budúcim zamestnaním. Napr. si hľadáš prácu ako je umývanie riadu a robil si niekedy nejaký šport. Môžeš teda napísať, že vďaka tomu športu máš dobrú fyzickú kondíciu a vytrvalosť, preto sa hodíš pre fyzicky náročnejšiu prácu.
  • Do dánského životopisu nezabudni priložiť svoju fotografiuPOZOR! Nepíš do CV svoje CPR číslo, ide o citlivý osobný údaj.
  • Tvoja škola alebo kariérne centrum určite ponúka množstvo kurzov, napr. ako napísať čo najlepšie CV alebo motivačný list, alebo ako sa správať na pohovore a iné praktické veci. Neváhaj a využi túto možnosť, väčšinou je bezplatná.
  • Na stránke workindenmark.dk sa nachádza množstvo informácií o dánskom pracovnom trhu, rôzne pracovné pozície alebo aj rady, ako zvýšiť svoje šance pri hľadaní práce. Táto organizácia má kancelárie po celom Dánsku.
  • Neváhaj a využi pomoc iných Slovákov a Čechov na Facebooku, kde Ti môžu pomôcť a poradiť.
Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. používaním webu súhlasíte s ich použitím.