FAQ štúdium v Dánsku

Otázky o štúdiu v Dánsku ktoré Ťa môžu najviac zaujímať

Ako a kedy sa mám na štúdium v Dánsku prihlásiť?

Prihlášky na štúdium na dánskych univerzitách sa podávajú prostredníctvom centralizovaného systému prihlášok KOT, ale každá škola má svoje ďalšie špecifické požiadavky a podmienky prijatia, a tak sa spôsob podania prihlášok líši. Ani termín odovzdania prihlášok na štúdium nie je jednotný, preto je potrebné si dátum overiť na webových stránkach danej školy, alebo kontaktovať priamo nás.

Orientačný termín pre odovzdanie prihlášok je:

  • 1. december pre nástup do letného semestra (začiatok vo februári)
  • 15. marec pre nástup do zimného semestra (začiatok v septembri)

Niektoré školy prijímajú prihlášky aj neskôr, ale potom Ti memôžu zaručiť ubytovanie.

Prihláška na štúdium sa podáva kompletná (všetky požadované dokumenty) na zahraničné oddelenie školy buď v papierovej forme (poštou/osobne), alebo elektronickou formou (naskenované, emailom).

Aká znalosť angličtiny je požadovaná?

Znalosť angličtiny môžeš doložiť rôznymi jazykovými certifikátmi. V prípade, že si nikdy žiadnu skúšku nerobil, niektorým školám bude stačiť výsledná známka z angličtiny na strednej škole.

Príklad jazykových skúšok a požadované ohodnotenie:

  • IELTS test - skóre 6.00, spolupracujeme s British Council, kde si môžeš test urobiť. Všetky informácie a materiály zdarma ku skúške nájdeš : TU
  • TOEFL test (550 papierová forma, 213 počítačová forma, 80 internetová forma)
  • Cambridge Advanced (CAE) - level C
  • Cambridge Proficiency (CPE) - level C
  • Oxford Placement Test 1 - aspoň 140 správnych odpovedí (70 v gramatickej časti) + esej

Aký priemer známok zo strednej školy musím mať?

Len u veľmi málo programov - asi 20 % zo všetkých vzdelávacích programov v Dánsku - je požadovaný špeciálny priemer známok, aby si sa mohol o štúdium uchádzať. Sú to programy ako medicína, architektúra, politológia apod. U väčšiny ostatných škôl a vzdelávacích programov nie je konkrétny priemer požadovaný, a tak výber začína od najlepších študentov. Preto sa nedá presne povedať, aké známky by si mal mať, aby si uspel.

Môžem prestúpiť zo slovenskej školy na dánsku univerzitu?

Ak chceš prestúpiť zo slovenskej univerzity na dánsku, môžeš si požiadať o uznanie niektorých predmetov a kreditov za ne (ECTS). Pokiaľ Ti bude uznaný dostatočný počet kreditov, budeš môcť prestúpiť do ďalšieho ročníka bakalárskeho štúdia v Dánsku. Ak máš bakalársky titul z inej než dánskej vysokej školy a chceš v Dánsku absolvovať magisterské štúdium, budeš musieť doložiť transkript známok zo štátnych záverečných skúšok a tiež oficiálny preklad Tvojho diplomu. Zahraničné tituly a kvalifikácie posudzuje Dánske centrum uznávania zahraničných kvalifikácií (CVUU).

Akí sú Dáni?

Dáni sú veľmi priateľskí a milí ľudia. Chvíľu trvá než si Ťa oťuknú a lepšie spoznajú, a taktiež sú veľmi čestní a poctiví :) Takmer každý Dán hovorí plynule po anglicky!

Je v Dánsku draho?

Náklady na život v Dánsku sú samozrejme vyššie ako na Slovensku. Existuje však viacero spôsobov ako ušetriť. Ako študent máš na veľa miestach zľavu (kaviarne, bary, obchody). Tiež odporúčame navštevovať obchody ako Lidl, Aldi, Rema1000 či Fakta, kde sú ceny potravín oproti konkurentom výrazne nižšie.

Ako často budem môcť cestovať domov?

Je na Tebe, ako s časom naložíš. Veľa študentov cestuje domov často, je ale potrebné nezabúdať na školu! Výučba prebieha v skupinách, preto sa môžeš so spolužiakmi dohodnúť, že svoju časť práce budeš písať z domu. Pokiaľ pracuješ, všetko závisí samozrejme od dohody so zamestnávateľom.

Musím sa učiť dánštinu?

Dánština nie je povinná. Odporúčame však tieto kurzy navštevovať. V prvom rade sú zadarmo, čím ušetríš peniaze, ale hlavne Ti tieto lekcie pomôžu pri hľadaní práce.

Aké sú náklady na štúdium?

Samotné štúdium na vysokej škole či univerzite v Dánsku je zadarmo. Študenti si zvyčajne sami hradia študijné materiály, či školské výlety. Niektoré školy požadujú vstupný poplatok, v ktorom máš zahrnutý úvodný balíček a vybavenie potrebných dokumentov.

Ako dlho trvá jeden školský rok? (zimný + letný semester)

Školský rok trvá (podobne ako u nás) od konca augusta do začiatku júna (závisí od školy). Niektoré odbory ako napr. Hospitality and Tourism majú povinnú stáž počas leta, o to skôr však končí semester :)

Aké sú životné náklady spojené so štúdiom v Dánsku?

Životné náklady spojené so štúdiom v Dánsku sú veľmi individuálne. Závisí to od toho, na aký životný štandard je študent zvyknutý a aký životný štandard si chce, resp. môže dovoliť. Záleží aj na tom, v ktorom meste študuje (hlavné mesto Kodaň je samozrejme o čosi drahšia ako iné mesta v Dánsku).

  • Dánsko patrí k tým drahším destináciám na pobyt v zahraničí.
  • Je bežné, že priemerná dánska domácnosť minie z rodinného rozpočtu viac než polovicu na základné výdaje (strava, bývanie, doprava).
  • Vysoké životné náklady však kompenzuje vysoká priemerná mzda.

Ako je to so zápočtami a skúškami?

Namiesto zápočtov študenti v Dánsku pracujú v skupinách na semestrálnych projektoch, ktoré neskôr obhajujú. Skúšky sú, ako u nás, koncom každého semestra. Výhodou však je jednotná komplexná známka, čo v praxi znamená, že pokiaľ nie si dobrý v určitom predmete (napr. Matematika), výslednú známku si môžeš vylepšiť práve predmetmi, v ktorých vynikáš.

Aký je známkovací systém v Dánsku?

V Dánsku nepoužívajú známkovací systém, ako ho poznáme my. Používajú číselné známkovanie:

  • 12 = A            
  • 10 = B          
  • 7 = C          
  • 4 = D        
  • 2 = E              
  • 00 = F          
  • -3 = Fx

Sú na školách Slováci a Česi?

Vo väčšine miest študuje a pracuje veľa Slovákov a Čechov, preto sa nemusíš báť, že v novom prostredí budeš úplne sám.

 Ako je to s prácou?

Úspech pri hľadaní práce je veľmi individuálny a závisí od študentov. Musíš byť vytrvalý, zdravo sebevedomý a slušne neodbytný. Pokiaľ si prácu seriózne hľadáš, určite ju nájdeš aj v Dánsku! ... Stačí sa snažiť a chcieť :) Pre uľahčenie hľadania práce si pozri náš manuál.

Čo ak to nezvládem kôli jazykovej bariére?

Súčasťou prihlášky je doklad o znalosti anglického jazyka. Školy rátajú s tým, že študenti potrebujú nejaký čas, aby si zvykli na nové prostredie, preto je výučba prispôsobená tak, aby si všetkému ľahko porozumel. Pokiaľ by Ti nebolo niečo jasné, určite neváhaj sa opýtať. Učitelia sú veľmi chápaví a ich cieľom je, aby si danej látke porozumel. Pre lepšie pochopenie a rýchlejšiu adaptáciu na nové prostredie, počas prvých mesiacov odporúčame používať online slovníky s anglickým výkladom a synonymami.

Koľko študentov je zvyčajne v triede a ako prebieha výučba?

V Dánsku školy kladú dôraz na kvalitu štúdia, preto je v triedach (na rozdiel od našich škôl) väčšinou menej študentov, tak 15-30. Výučba prebieha skôr formou diskusie. V prvej polovici hodiny učiteľ vysvetlí látku, o ktorej sa voľne diskutuje. V druhej časti hodiny Ti učiteľ zadá pár príkladov, na ktorých si preberané učivo hneď zopakuješ.

Musím chodiť na každú hodinu?

Dochádzka väčšinou nie je kontrolovaná a je na študentovi, ako si týždenný rozvrh naplánuje. Lekcie sú však orientované na prax, kde sa študent veľa naučí, proto odporúčame do školy chodiť :)

Zvládnem to všetko úplne sám?

Jednou z výhod tohto štúdia je práca v skupinách. Na začiatku školského roka študenti zvyčajne robia osobnostné testy, na základe ktorých sú potom rozdelení do skupín. Skupiny sa skladajú prevažne z 3 - 6 študentov, preto sa nemusíš obávať, že budeš na všetko sám :)

Sú v Dánsku študentom poskytované zľavy?

Študentom v Dánsku sú veľmi často poskytované rôzne zľavy a väčšina škôl ponúka svojim študentom vlastné  kultúrne a iné akcie, ktorých ceny sú "študentské" (napr. školské kino, školské športové aktivity a pod.). Aj mestá, v ktorých sídlia významné školy si uvedomujú, že v meste žije množstvo študentov, a tak ľahko nájdete kaviarne, reštaurácie a pod., kde sú ceny pre študentov prijateľné.

  • V Dánsku je samozrejmosťou, že verejné knižnice sú pre študentov dostupné zadarmo.
  • V múzeách a galériach ponúkajú študentské zľavy, dokonca sú vyhradené dni, kedy majú študenti vstup úplne zdarma.

Aj vďaka týmto možnostiam si môže študent znížiť svoje živoné náklady. Navyše, ak si chce študent pokryť časť svojich životných nákladov, môže v Dánsku počas svojho štúdia aj pracovať.

 

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. používaním webu súhlasíte s ich použitím.